İyot Damlası Türkiye – Active Plus İyot Damla Ürün Görseli

Çocuklarda sindirim bozukluğu

Karnım ağrıyor” – her ebeveynin duyduğu şey budur. Ancak, çocuğunuz mide sorunları ile ilgili olarak her zaman şikayetçi gibi görünüyorsa , ciddi bir sindirim bozukluğu yaşayabilir.

Bu koşulların farklı nedenleri vardır, ancak aynı belirtilerin çoğunu paylaşın:

 • Mide bulantısı
 • Şişkinlik
 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Kusma
 • Dehidrasyon ( diyare ve kusmadan)

Çocuğunuzda bu semptomlar sık ​​sık varsa, ilk adım bir doktora gitmektir. Tanı almanız çocuğunuzu nasıl daha iyi hissettirdiğini bilmenize yardımcı olacaktır.

İşte çocuklardaki bazı ciddi sindirim bozuklukları.

Eozinofilik Gastrointestinal Bozukluklar (EGID)

EGID’ler, çocuğunuzun sindirim sisteminde ekstra beyaz kan hücrelerinden kaynaklanan bozukluklardır . Bu ağrı ve rahatsızlık ile sonuçlanabilecek enflamasyon ve şişmeye neden olur. Ayrıca yutma sorunu yaşayabilir.

Orada EGIDs tedavisi yok, ama ilaçlar steroid gibi beyaz sayısını düşürebilir kan hücrelerinin yaptığı bağırsak ve kullanım kolaylığı belirtileri. Doktor, alerjik reaksiyonlara veya diğer özel diyetlere neden olabilecek bazı gıdaları kesmeyi önerebilir. Ağır bir durum, bir besleme tüpünün kullanılmasını gerektirebilir.

Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığı olan çocuklar, buğday, arpa ve çavdarın bir proteini olan gluteni sindiremezler. Bu bozukluk ince bağırsağa zarar verebilir ve çocuğunuzun vücudunun yiyeceğindeki besin maddelerini emmesine engel olabilir.

Çölyak hastalığının tedavisinde glutensiz bir diyet uygulanır . Büyük ihtimalle bağırsak hasarının durdurulmasına yardımcı olacak ve zaten olanları iyileştirecektir. Çocuğunuz muhtemelen birkaç gün içinde daha iyi hissedecektir.

Inflamatuvar Bağırsak Hastalığı (IBD)

IBD genellikle büyük çocuklarda veya gençlerde olur. İki ana sindirim bozukluğu içerir:

 • Kolonda şişmeye neden olan ülseratif kolit
 • Sindirim sisteminin herhangi bir bölümünü etkileyebilir Crohn hastalığı

Kanlı veya sulu kedi ve karın ağrısı her ikisinin de ortak belirtileridir. IBD’ler ayrıca çocuğunuzun büyümesini yavaşlatabilir veya pubertenizi erteleyebilir. Hem ülseratif kolit ve Crohn yol açabilir eklem ağrısı, tahriş gözlerinde, böbrek taşları, karaciğer hastalığı ve zayıf veya kırılgan kemiklere.

IBD tedavisinin amacı, semptomları olabildiğince uzun süre uzak tutmaktır. Doktor, diyet değişiklikleri ve ilaçları reçete edebilir. Eğer ülseratif kolit semptomları şiddetli çocuğunuz hastane bakımı ya da ameliyat gerekebilir.

Intussusception

Bu bağırsak tıkanması bir kısmı ne olur bağırsak başka bölümünde de katlanabilir. Küçük çocuklarda daha sık görülür.

Ensussusepsiyon ağrı, şişme ve yorgunluğa neden olur ve bağırsakları bile yırtabilir. Sindirim sisteminin herhangi bir yerinde görülebilir. Sebep bilinmiyor.

İlk savunma hattı bağırsaklarını geri itmeye çalışmak için sıvı veya hava lavman kullanmaktır. Bu ameliyat gerektirmez ve genellikle çalışır. Aksi takdirde, çocuğunuz muhtemelen cerrahiye ihtiyaç duyacaktır.

Volvulus

Bu tıbbi acil durum, çocuğunuzun bağırsakları kendi etrafında çarpılarak atık akışını engellediğinde ortaya çıkar. Bazı durumlarda, kan temini de kesilir. Düzeltmek için ameliyat gerekecek, ancak çoğu çocuğun sonrasında normal büyüme ve sağlık var.

Kısa Bağırsak Sendromu

Bu durumla, bir çocuğun besin maddelerini ve sıvıları iyi emmek için yeterli bağırsakları yoktur . Bazı çocuklar eksik bölümlerle doğarlar; diğerlerinin bağırsağın bir kısmını çıkarmak için ameliyat oldu. Kısa bağırsak sendromunun diğer nedenleri şunlardır:

 • Crohn hastalığı
 • intussusception
 • Bağırsak kan akışını yavaşlatan tıkalı bir kan damarı
 • Bağırsak yaralanması
 • Kanser

İshal genellikle en sık semptomdur. Kısa bağırsak sendromu malnütrisyon, dehidrasyon, böbrek taşları ve şiddetli bebek bezi döküntüleri gibi sorunlara yol açabilir.

Diyet değişikliği ya da bazen IV ya da tüp ile beslenme tedaviye yardımcı olabilir. İlaçlar semptomları hafifletebilir ve çocuğunuzun sindirim sistemi boyunca gıdayı geçmesini yavaşlatabilir , bu nedenle besinler daha iyi emilir. Bazen ameliyat gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )